Procedury bezpieczeństwa w Przedszkolu Integracyjnym Niepublicznym Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. O. Gwidona w Lublinie na czas epidemii koronawirusa – aktualizacja
Na podstawie:
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 19 listopada 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 , 567 i 1337
INFORMACJE OGÓLNE
- Rodzice/ opiekunowie są zobowiązani zapoznać się i stosować się do niniejszej procedury.
- Do przedszkola można przyprowadzić jedynie dziecko bez objawów chorobowych. Mierzenie temperatury odbywać się będzie w razie konieczności w salach grup, profilaktycznie- w poniedziałki i po każdej dłuższej nieobecności dziecka.
- Osoby dorosłe wchodzące do przedszkola są zobowiązane zdezynfekować ręce i zakryć nos i usta, i przestrzegać dystansu społecznego.
- Rodzic/opiekun wchodzi jedynie do przestrzeni wspólnej przedszkola (szatnia, korytarze).
- Konieczne jest zwrócenie uwagi, aby w szatni nie przebywało wiele osób. Przebieranie dzieci powinno odbywać się sprawnie.
- Dziecko do grupy podprowadza rodzic/opiekun. Nie wchodzi jednak do sali.
- Dłuższa rozmowa z wychowawcami jest możliwa po zakończeniu pracy w danej grupie (ok. godz. 16.30) . Przy odbiorze dziecka możliwa jedynie krótka wymiana informacji, spostrzeżeń z zachowaniem dystansu społecznego.
- Dziecko nie przynosi ze sobą do przedszkola i nie zabiera z przedszkola żadnych przedmiotów, zabawek, książek, napojów, pożywienia. Wyjątek stanowią dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (o ile zaistnieje taka konieczność).
- Rodzice/opiekunowie mają obowiązek przyprowadzania dziecka do przedszkola do godz. 8.20.
- W godz. 6.30- 7.45/8.00 dzieci przebywają w wyznaczonej „sali dyżurnej” . Z tej możliwości korzystają wyłącznie dzieci, których rodzice nie mogą przyprowadzić do przedszkola w godzinach późniejszych.
- Przyprowadzanie dziecka na „dyżur poranny” jest możliwe po wcześniejszym
ustaleniu z dyrektorem przedszkola. - Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Rodzice/ opiekunowie zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka w przypadku poinformowania przez pracowników przedszkola o wystąpienia u dziecka niepokojących objawów chorobowych.
ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU
- Przedszkole zapewnia przestrzeń, która nie jest mniejsza niż 1,5 m2 na 1 dziecko.
- Z sali usunięte są przedmioty, zabawki i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować.
- Sale są regularnie wietrzone.
- Do sali zajęć przyprowadza dziecko rodzic/opiekun. Nie wchodzi jednak do sali.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie/wychowawcy.
- Posiłki są spożywane z zachowaniem zmianowości grup.
- Dzieci korzystają z przedszkolnego placu zabaw z wyłączeniem sprzętu rekreacyjno-sportowego. Zabawa na placu odbywa się z zachowaniem zmianowości grup. Dopuszcza się, aby jednocześnie na placu przebywały dwie grupy z przestrzeganiem zasady nie łączenia grup podczas zabawy (umowny podział placu zabaw).
- Nie są organizowane wyjścia poza teren przedszkola.
- Zajęcia dodatkowe i specjalistyczne odbywają się z zachowaniem środków ostrożności.
- Dni adaptacyjne w przedszkolu odbywają się w zmienionej formie – podział grupy na 7-8 osobowe grupy, możliwość przebywania z dzieckiem jedynie jednego rodzica/opiekuna z zachowaniem środków ostrożności.
- Opiekunowie w przedszkolu zachowują dystans społeczny między sobą wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny nie kontaktuje się z dziećmi i personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników, dzieci i ich rodziców min. 1,5 m.
- Ograniczone jest przebywanie osób trzecich do minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
- W przedszkolu wyznaczone jest miejsce do odizolowania dziecka, które manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby.
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
- Przed wejściem do budynku (od strony szatni i kuchni) umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do regularnego mycia rąk wodą z mydłem oraz dopilnowania, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety.
- Po przyjściu do przedszkola dziecko myje ręce pod kierunkiem wychowawcy.
- Pracownikom przedszkola zapewniono dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne na usta i nos, rękawice jednorazowe, a także fartuchy z długim rękawem – do użycia w razie konieczności).
- W przedszkolu dzieci ani pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono instrukcje dotyczące mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcje dezynfekcji rąk. Pracowników zapoznano z treścią tych instrukcji.
- Prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków. Toalety dezynfekowane są na bieżąco.
- Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub w karcie charakterystyki środka dezynfekującego. Przestrzegany jest czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
GASTRONOMIA
- Wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników: odległość stanowisk pracy lub środki ochrony indywidualnej, zapewniono płyny dezynfekcyjne do czyszczenia powierzchni i sprzętów, wprowadzono obowiązek mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności.
- Posiłki spożywane są w jadalni. Obowiązuje zmianowe wydawanie posiłków – do odwołania.
- Każdorazowo następuje czyszczenie blatów stołów i krzeseł po każdej grupie.
- Wielorazowe naczynia i sztućce zmywane są w zmywarce w temperaturze min. 60ºC lub są wyparzane.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
- W przedszkolu wyznaczone zostało miejsce do izolacji dziecka, u którego stwierdzono objawy chorobowe.
- Przygotowane zostały maseczki, rękawiczki, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk dla osoby opiekującej się dzieckiem z objawami chorobowymi.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe u siebie, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą i przerywa pracę.
- W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u dziecka dyrektor kontaktuje się telefonicznie z rodzicem /opiekunem dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.
- Wskazany przez dyrektora pracownik kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcje i polecenia przez nią wydane.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Dyrektor na podstawie wytycznych, instrukcji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie kontaktuje się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów rodzice nie powinni przyprowadzać dziecka do przedszkola. Ich obowiązkiem jest pozostawienie dziecka w domu i skontaktowanie się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie.
- W przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów choroby należy natychmiast go odizolować od grupy (dziecko przebywa w miejscu izolacji pod opieką opiekuna) i powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszało się dziecko, u którego podejrzewane jest zakażenie, należy poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji w wyposażeniu ochronnym.
- Osoby podejrzane o zakażenie mają obowiązek stosowania się do wytycznych GIS dla osób mających styczność z zakażonym dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl
Infolinia PSSE w Lublinie dla obywatela w sprawie kwarantanny i zdrowia
+48 222 500 115
Telefony alarmowe:
693 397 185
533 41 58